Jakie drzewa można wyciąć bez pozwolenia?
Czy można wycinać tuje?
Jakie drzewa można wyciąć bez pozwolenia?
Drzewa, które można wyciąć bez zezwolenia w 2023 roku to:
- Topole, wierzby, klon jesionolistny, klon srebrzysty – o obwodzie pnia mierzonym na wysokości 5 cm nad gruntem nieprzekraczającym 80 cm.
- Kasztanowce zwyczajne, robinie akacjowe, platany klonolistne – o obwodzie pnia mierzonym na wysokości 5 cm nad gruntem nieprzekraczającym 65 cm.
- W przypadku pozostałych gatunków drzew obwód pnia drzewa mierzony na wysokości 5 cm nad gruntem nie może przekraczać 50 cm.
Bez zezwolenia można wyciąć także drzewa lub krzewy należące do gatunków obcych, np. bożodrzew gruczołowaty, jeśli nie rosną na terenach zielonych udostępnionych do zwiedzania oraz na nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków. Ich wykaz znajdziesz w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 września 2011 r. w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym.
Ponadto nie wymaga się żadnych zgód na wycięcie:
- drzew i krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego (bez względu na obwody pni i zajętą powierzchnię),
- krzewów na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne, urządzoną pod względem rozmieszczenia i doboru gatunków posadzonych roślin.
- drzew lub krzewów owocowych, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków lub na terenach zieleni.
- krzewu lub krzewów rosnących w skupisku - o powierzchni do 25 m² (mierzy się powierzchnię rzutu poziomego krzewów),
- drzew lub krzewów rosnących na plantacjach lub w lasach (zgodnie z ustawą o lasach stosuje się tam inne zasady pozyskiwania drewna),
- drzew lub krzewów, które się złamały albo wywróciły pod wpływem sił natury, wypadku bądź katastrofy – ale uwaga! – przed usunięciem musi je obejrzeć organ właściwy do wydania zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu i potwierdzić, że stanowią złom lub wywrót.
Czy można wycinać tuje?
Tuje są krzewami, dlatego zasadniczo na ich usunięcie pozwolenie nie jest konieczne jeśli zajmowana przez nie powierzchnia jest mniejsza niż 25m². Tuje jednak, po osiągnięciu odpowiednich rozmiarów, traktowane są jak drzewa, dlatego na ich wycięcie konieczna jest zgoda lub złożenie zgłoszenia zamiaru wycięcia krzewu. Pozwolenie na wycięcie tui jest potrzebne wtedy, gdy roślina rozrośnie się do wymiarów 25m² lub obwód jej pnia na wysokości 5 cm nad ziemią wyniesie więcej niż 50 cm.
Jaka jest kara za wycięcie drzewa bez zezwolenia?
Usunięcie drzewa lub krzewu bez zezwolenia skutkuje wymierzeniem administracyjnej kary pieniężnej. Zgodnie z art. 89 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody wysokość kary za usunięcie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia stanowi trzykrotność opłaty za usunięcie zgodne z przepisami. Co do zasady za podstawę ustalenia wysokości kary pieniężnej przyjmuje się obwód pnia ściętego bez zezwolenia drzewa. W art. 89 ust. 2-3 ustawy o ochronie przyrody wskazano szczególne podstawy wyliczenia.